poniedziałek, 8 grudnia 2014

Dom Szyty na Miarę czyli jak wybrać Projektanta.

Pierwsze spotkanie z projektantem jest jak Randka w Ciemno. Może być fajnie, a może być totalna klapą. Jak zawsze w takich przypadkach ważna jest chemia.


Poniżej trzy rady jak wybrać kogoś, kto w walce o lepsze jutro udzieli nam wsparcia przez wiele wspólnie spędzonych miesięcy.

Komunikacja

Projektowanie domu naszych marzeń, to proces bardzo intymny. Wybierając osobę której powierzymy rodzinne tajemnice, opowiemy o naszych zwyczajach, warto jest zdobyć się na szczerość. Nie udajmy kogoś, kim nie jesteśmy , śmiało mówmy o swoich upodobaniach, preferencjach i gustach. Nie wypierajmy niewygodnych pytań, szukajmy odpowiedzi. Projektant  to nie wróżka, która czyta w myślach. To my jesteśmy źródłem informacji. Im więcej o sobie opowiemy, tym większa szansa,  że koncepcje architekta spełnią nasze oczekiwania. Ujawniajmy także prawdę o budżecie, jaki przeznaczyliśmy na budowę. Nie ma sensu tracić czasu na projektowanie zbyt kosztownych rozwiązań i obopólne rozczarowanie, że nie można ich zrealizować środkami niższymi o połowę. Pamiętajmy, że istnieje korelacja pomiędzy wielkością budżetu  a efektem projektu. Nie warto także zatajać faktu, że budżet jest wyższy niż przeciętny, to krępuje wyobraźnię i podobnie jak w cytowanym wyżej przypadku prowadzi do frustracji obu stron. Ostatecznie chodzi o nasz komfort, a nie kolejne źródło stresu.



Zaufanie

Zważywszy na fakt, że spędzimy ze sobą kilka do kilkunastu miesięcy musimy mówić tym samym językiem, czuć do siebie zaufanie i najlepiej się polubić. Zbudowanie zaufania Inwestora to najtrudniejsze zadanie dla wynajętego fachowca. Musi przedstawić propozycje spójne z preferencjami Klienta-  ostatecznie dom skrojony ma być "na miarę" Inwestora, a nie projektanta. Z drugiej strony projektant musi tę miarę twórczo rozwinąć, wnieść kreatywny wkład, zaproponować coś więcej niż Inwestor mógłby stworzyć samodzielnie. Z moich doświadczeń wynika, że granica pomiędzy narzucaniem własnych wizji,  a słuchaniem briefu Klienta za każdym razem leży w innym miejscu. Obie strony muszą iść ramię w ramię i nie bać się otwartej dyskusji, w tym konstruktywnej krytyki. Ścieranie się opinii i zdań to normalna część twórczego procesu, prowadzącego do realizacji wymarzonego celu. Pamiętajmy, że cel jest wspólny, architekt jest naszym sprzymierzeńcem a nie przeciwnikiem. Ostatecznie dlatego go zatrudniamy.


Zadania domowe

To, że pomaga nam projektant nie oznacza, że będziemy zupełnie zwolnieni od roboty. W początkowym okresie współpracy będziemy zmuszani do robienia prasówek, kolekcjonowania fotografii wymarzonych wnętrz, pisania listów do św. Mikołaja, co chcielibyśmy mieć gdyby pieniądze nie były przeszkodą i innych męczących analiz.  Im lepiej odrobimy te lekcje, tym większą szansę mamy na medal na mecie. W kolejnych etapach warto jest odsunąć się z frontu walki i uzbroić w cierpliwość. Budowa to puzzle składające się z wielu części, a całość obrazka widzimy dopiero po ułożeniu ostatniego kawałka, nie oceniajmy pracy na półmetku, dajmy szansę fachowcom na dokończenie dzieła. Ostatecznie dlatego im płacimy.


3 komentarze:

  1. Dziękuje serdecznie za artykuł, jest bardzo pomocny przy wyborze projektanta! Mówi o wszystkich potrzebnych kwestiach, które należy uwzględnić! Dzięki temu dobrze wybrałem swojego projektanta, którego mogę bez 2 zdań polecić ( www.kaminskadorota.pl ) Jeszcze raz dziękuje. Bez tego artykułu moje mieszkanie nie byłoby tak cudowne jak jest teraz!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy7.3.24

    Biuro projektowe stanowi kluczowe ogniwo w procesie tworzenia nowoczesnej przestrzeni architektonicznej. Specjaliści pracujący w biurach projektowych łączą wiedzę techniczną z kreatywnością, aby dostarczać innowacyjne rozwiązania architektoniczne, które spełniają indywidualne potrzeby klientów oraz odpowiadają na współczesne wyzwania urbanistyczne. Współpraca z doświadczonym biurem projektowym umożliwia realizację projektów na najwyższym poziomie, od wstępnej koncepcji, przez rozwinięcie projektu budowlanego, aż po nadzór autorski nad realizacją. Biura projektowe dbają o to, aby ich projekty były nie tylko estetycznie atrakcyjne, ale również funkcjonalne, energooszczędne i zintegrowane z otoczeniem, co przekłada się na długotrwałą wartość i satysfakcję użytkowników.



    OdpowiedzUsuń